Szerző: Murai Gabriella - kreatív papír termékmenedzser
Megjelent: magyar nyomdaipar 2013 című kiadványban
A jelenlegi nyomdai eljárások szigorú követelményeket támasztanak a papírral szemben (is), hiszen ez a nyomtatás alapja, kulcsfontosságú tényező a kiváló produktum készítéséhez. A mai világszínvonalú technológiákhoz igazodik a papírkínálat, európai és tengerentúli papírgyárak univerzálisnak mondható választékot biztosítanak, folyamatosak a megújulások, dinamikus a fejlesztés.
Szeretnénk tökéletes nyomdaterméket kifogástalan minőségben?
A lényeg: a TÖKÉLETES FOLYAMAT.
Az első legfontosabb lépés: döntsünk, MI A CÉLUNK, kiket (célcsoport) szeretnénk elérni az adott kiadvánnyal, könyvvel, reklámanyaggal, stb. A marketing célkitűzés pontos meghatározásából szinte már következik az ideális példányszám tervezése, ezzel egyértelművé válik, MILYEN NYOMTATÁSI ELJÁRÁS a praktikus és költséghatékony. Nagyobb példányszám esetén (ezres nagyságrend) az ofszet nyomtatás a jó választás, kisebb példányszámoknál, egyedi, megszemélyesített anyagoknál a digitális nyomtatás javasolt. Sötét alappapírra szitanyomással tudunk minőségi nyomatokat készíteni.
Vegyük figyelembe a nyomtatott termék tervezett élettartalmát és terjedelmét, hiszen ennek is függvénye a megfelelő nyomtatási, feldolgozási/kötészeti mód kiválasztása.
A nyomdatechnika rohamos fejlődése számos speciális hatás elérésére ad lehetőséget. Minél jellegzetesebb (pl. vakdombor) UTÓMUNKÁLATOT választunk, annál különlegesebb, feltűnőbb hatást érünk el. Stancolással egyedi formákat vághatunk ki, pausz (transzparens papír) alkalmazásával exkluzívabbak, sejtelmesebbek lehetnek kiadványaink. Fóliával szépíthetjük/védhetjük, lakkozással még egyedibbé tehetjük a nyomdaterméket. Lenyűgöző hatást nyújt a hibrid és különleges színű formalakk alkalmazása is.
A végtermék színvonalát alapvetően a megfelelő nyomdai ELŐKÉSZÍTÉS határozza meg, hiszen a nyomtatási minőséget ez befolyásolja. Alapos nyomdai és grafikai ismeretek nélkül semmiképpen ne vállalkozzunk előkészítésre, hiszen számos egymásra épülő szakmai lépésből áll (képformátum, képminőség, felbontás, pixelek, színkezelés, megfelelő fájltípus kiválasztása, utómunkálatokkötészet figyelembevétele, stb.). Sajnos számos esetben a hibásan előkészített, de tökéletesen kinyomtatott anyag nem a várt eredményt hozta, néhány „apró” előkészítési hiányosság miatt, de mint tudjuk a nyomtatás nem visszafordítható folyamat. Ne vállaljunk felesleges kockázatot!
Létfontosságú a tervezési-kivitelezési folyamatban résztvevőknek egymás folyamatos tájékoztatása, a korrekt INFORMÁCIÓÁRAMLÁS. A PAPÍRVÁLASZTÁSHOZ javasoljuk, hogy kérje papírkereskedő/papírszakember tanácsát, Ők ingyenesen segítenek a feladathoz/célhoz és persze a büdzséhez legmegfelelőbb anyag kiválasztásában.
Néhány alapinformáció az ideális papírválasztáshoz:
A MÁZOLATLAN PAPÍROK tapintása teljesen természetes, felületén nincs utólag felvitt mázréteg. A mázolatlan/ofszetpapírok lehetnek fatartalmúak és famentesek. (Itt szeretnénk eloszlatni egy tévhitet: a famentes papír is ugyanúgy cellulózból/fából készül, csak ekkor kémiai /nem mechanikai/ eljárással kivonják a fa biológiai alkotórészeit, ezzel „fehérebb”, időtállóbb, nagyon erős és jól nyomhatóbb lesz.) A mázolatlan papír felülete „érdesebb”, mint a mázolté, a színek is egészen másként jelennek meg, viszont a szöveget sokkal könnyebb olvasni róla, mert kevesebb fényt ver vissza, mivel a fényhullámok szétszóródnak a felületén. Sok szöveget tartalmazó nyomtatáshoz ezért ideális.
Egyre gyakoribb a krémszínű papírok felhasználása is, mert az erre írt sorokat a legkevésbé megerőltető olvasni.
A MÁZOLT PAPÍROK (műnyomó) gyártásakor 2-3 mázréteg kerül az alappapírra, ennek köszönhetően tökéletesen egyenletes felület, ragyogó, intenzív, tiszta színek, kiváló olvashatóság, részletes és éles képvisszaadás jellemzi. Fehér és kellemes természetes árnyalatokban, normál és volumenizált változatban elérhető, talán a leggyakrabban alkalmazott alappapír. Kellemes tapintású, fényes, silk (félfényes) és matt felület közül választhatunk. Képeket, részletes informatív elemeket tartalmazó, igényes nyomdatermék alapanyagául ajánljuk.
A környezettudatos magatartás előtérbe kerülésének következményeként egyre népszerűbb az ÚJRAHASZNOSÍTOTT PAPÍROK alkalmazása, melyek mázolt és mázolatlan minőségben is elérhetők.
A VOLUMENIZÁLT papírok használata költségtakarékos megoldás, elsősorban könyvek gyártásához (könnyebb a kiadvány) ajánlottak, több színben és volumenitásban állnak rendelkezésre.
A KREATÍV PAPÍROKKAL egyedi, különleges, sajátos hatást érhetünk el. Exkluzivitást, minőséget sugároznak. Garantált élmény, maradandó benyomás. A céltól függően válaszható rendkívüli színekben, különleges tapintással, metál,
áttetsző, bordázott és sok más felületben.
A GRAFIKAI KARTONOK elsősorban dobozgyártásra, grafikai feldolgozásra ajánlottak. Elsődleges felhasználók: kozmetikai-, élelmiszer- és édesipar, gyógyszeripar, bútoripar, konzervipar, képeslapok és könyvborítók alapanyaga. Amennyiben jóváhagytuk az előkészített anyagot, kiválasztottuk a papírt, keressünk megfelelő nyomdát. (Érdemes a konkrét paraméterek: terjedelem, méret, példányszám, papír, színek száma, feldolgozás, stb./ pontos ismeretében több nyomdától árajánlatot, referenciát kérni.)
A nyomdaválasztás után írásban rendeljük meg a munkát a pontos paraméterek, határidő megjelölésével. Amennyiben ofszet nyomtatással készül a munka, figyeljünk a papír nyomdába való érkezésének időpontjára, mert a papírnak nyomtatás előtt 1-2 napra szüksége van a „temperálásra”, azaz alkalmazkodnia kell a nyomdai klímafeltételekhez (relatív páratartalom, hőmérséklet). Ha szállítás után azonnal nyomnák a papírt, a nagy hőmérséklet különbségek hatására a papír összezsugorodhat, megnyúlhat, hullámosodhat.
Ettől a lépéstől minden a NYOMDA munkája, felelőssége. A nyomtatási eljárástól függetlenül hazánkban világszínvonalú a SZAKMAI ÉS TECHNIKAI HÁTTÉR, ennek kell tükröződnie a végeredményben.
NYOMDAI UTÓMUNKÁLATOK, KÜLÖNLEGES HATÁSOK, KÖTÉSZET (néhány fontos tudnivaló):
A LAKKOZÁS a legelterjedtebb felületkezelési eljárás (teljes v. formalakk), melynek védő vagy díszítő funkciója van. Az UV lakk ragyogóbb fényes hatást, és magas kopásállóságot biztosít. Az UV szita lakk elterjedtebb a lakkréteg vastagsága miatt.
A FÓLIÁZÁS során vékony fóliaréteg kerül a papírra, erősítve/nemesítve a felületet.
AZ ARANYOZÁS (présfóliázás) is kedvelt, itt adott felületre, formára nyomás és hő által arany v. más színű fólia kerül.
A STANCOLÁS során egy adott kivágó formával mintát vágnak a papírba, ez az összhatást erősíti, figyelmet kelt.
A DOMBORNYOMÁS során a papír felületén kiemelkedéseket v. bemélyedéseket hoznak létre klisé segítségével. Látványos/hatásos módszer, minél vastagabb és puhább egy papír, annál jobb lesz az eredmény.
A BÍGELÉS (előhajtogatás) célja a papír törésének, a máz repedésének megelőzése a 150 g/m2-es, vagy magasabb laptömegű kartonoknál. Nem ajánlott a teljes tónusú nyomtatott terület hajtogatása/bígelése.
AZ IRKAFŰZÉS a legolcsóbb és legkedveltebb kötészeti eljárás, ekkor a gerincnél egy v. több tűzőkapoccsal megtűzik az oldalakat.
A RAGASZTÓKÖTÉST vastagabb nyomtatványokon alkalmazzák, erős kötést biztosít.
A CÉRNAFŰZÉS a legtartósabb kötészeti eljárás (legrégebbi és legdrágább is). A gerincüknél összevarrják a könyvet, majd csak utána ragasztják rá a borítót. (létezik még reliefnyomtatás, laminálás, lyukasztás, perforálás, spirálozás, stb.)
Tökéletes folyamatokat, sok sikert és eredményt kívánunk!
A terjedelmi korlátok miatt természetesen csak a legfontosabb tudnivalókra, papírtípusokra és eljárásokra koncentráltunk. * (a szerző)