Könyvek kemény és puha táblával

Könyvek kemény és puha táblával

Szerző: Fekete Viktor - Dürer Nyomda Kft.
Megjelent: magyar nyomdaipar 2013 című kiadványban

 

Egy könyv szerzőjének, szerkesztőjének felelősségteljes döntése határozza meg egy könyv esztétikai megjelenítését. A nyomdai alkotás gyártási életciklusának a végén a boltok polcaira kerül, a polcokról az olvasó kezeibe. Egy szép könyv kézbe véve, beleolvasva, a finom nyomdafesték illatával számtalan embernek okoz örömet a mindennapokban.

 

Ezért is fontos az elején eldönteni, hogy a kiadványunkat milyen „technológiába” öltöztetjük. A nyomdaipar legszebb, legösszetettebb terméke, a kultúra megőrzője és maradandó hordozója a könyv. A következő leírás segítséget próbál nyújtani a megjelenésre váró kiadványok nyomdai, kötészeti technológiájának kiválasztásához.

 

A könyv alkatrészeinek a gyártása a nyomtatástól a kész könyvtestig

 

Egy könyv típusától függően lehet színes, vagy egy-két színnel nyomtatott. Ez a szerkesztéskor már tudható. A megrendelő által nyomdakész állapotra gyártott digitális anyagokat a nyomdai rendszerek nyomtatásra felkészített állapotba helyezik. A könyvek gyártása Magyarországon ofszet nyomtatási technológiával készül.

 

Azonban ezen piaci szegmens legnagyobb innovátora a digitális technológia is jelentős darabszámmal képviselteti magát a könyvnyomtatásban. A megfelelő gyártási technológia kiválasztásában az alábbi főbb gyártási paraméterek a meghatározóak:
• a kiadvány mérete,
• margóviszonyai,
• terjedelme,
• példányszáma,
• kivitele,
• alkotórészeinek minősége.

 

A nyomtatáskor számtalan nyomathordozóra nyomtathatunk. A megfelelő alapanyag kiválasztása a könyvkiadó feladata, felelőssége. Amennyiben a választás nem egyértelmű, bizonytalan úgy a nyomda segítséget, tanácsot adhat a kiadónak.

 

A nagyüzemi kötészetek, melyik technológiát válasszuk?

 

A könyvkivitelek szerint a következő könyvgyártási technológiai megnevezéseket alkalmazzuk napjainkban:


1. Puhatáblás könyv

 

Könyvtest készülhet:
- szálfelsütéses hajtogatással,
- cérnafűzéssel,
- mart gerinccel.

 

Hajtogatási sémától függetlenül létezik:
- Puhatáblás könyv, lekerekített sarokkal,
- Puhatáblás könyv füles-fedéllel.

 

2. Keménytáblás könyv

 

Könyvtest készülhet:
- szálfelsütéses hajtogatással,
- cérnafűzéssel,
- mart gerinccel.

 

Hajtogatási sémától függetlenül létezik:
- Keménytáblás könyv, lekerekített sarokkal.

 

3. Flexibilis (álkemény-táblás) könyv

 

Könyvtest készülhet:
- szálfelsütéses hajtogatással,
- cérnafűzéssel,
- mart gerinccel.

 

Hajtogatási sémától függetlenül létezik:
- Flexibilis-táblás könyv, lekerekített sarokkal,
- Flexibilis-táblás könyv füles fedéllel,
- Flexibilis-táblás könyv lekerekített sarokkal, füles fedéllel

 

A kemény és flexibilis táblás könyvek gyártási folyamata lehetővé teszi jelzőszalag felhelyezését a gerincre. Egy kiadvány védőborítóval történő ellátására mindhárom technológia esetén van lehetőség, legyen szó egy egyszerű nyomatlan fehér papírról, vagy műanyag fóliáról. A legelterjedtebb védőborítókat a színesen nyomtatott, fóliázott anyagok adják. Speciális un. arany-élmetszés alkalmazása, mindhárom technológiai kivitel esetén növeli a kiadvány esztétikai értékét.

 

4. Irkafűzés, hernyófűzés

 

A nagyüzemi könyvgyártás ismertetése, technológiák részletezése A következő táblázat a nagyüzemi könyvgyártás technológiáját szemlélteti:

A könyvtestek elkészítésénél a műveletsor a hajtogatással kezdődik. Az ívek hajtogatását 3 féle technológiának megfelelően kivitelezhetjük. Ezek a cérnafűzésnek megfelelő hajtásmód, a szálfelsütéssel történő hajtogatás valamint a mart gerincű kivitelezés. A cérnafűzéskor és a gerincmarás esetében egyszerűen lehajtjuk az íveket, a szálfelsütéskor az utolsó hajtás előtt speciális kétszálú cérna kerül az ív belsejébe, hajtási élébe. A szálfelsütéses hajtogatáskor az ív élére kerülő speciális - két szálból álló - műanyag cérnát magas hőfokon (350 C°) rögzítjük. Emiatt az íveket nem kell egymáshoz varrni, a cérna tartása, stabilitása a hajtott ívet összetartja.

 

Ez a hajtogatási technológia tartósságát tekintve a cérnafűzés és a mart gerinccel gyártott kiadványok között helyezkedik el. Mart gerinc esetén a kilövést úgy kell megoldani, hogy a maráskor 3-5 mm frézelésre (marásra) kerül. A mart gerinccel történő kigyártásnál a ragasztás technológiáját is megválaszthatjuk. Ebben az esetben a kiadványok gerincragasztását hagyományos Hotmelt (EVA) ragasztóval és Poliuretán (PUR) ragasztóval egyaránt végezhetjük.

 

Fontos kritérium, hogy a kemény-, és flexibilis kiadványok esetében a PUR feldolgozás veszélyeket hordoz magában, hiszen a gerinc gömbölyítése nehezen megoldható.
A feldolgozási-, technológiai műveleteket mindig a könyv fő rendeltetési célja határozza meg. Ki a célközönség, milyen igénybevételnek van kitéve, milyen alap-anyagokat dolgozunk fel.

1. Puhatáblás könyv
A kész könyvtestet egy borítóba kötjük nagy hőfokon megolvasztott ragasztóanyag segítségével. Az alkalmazott borító lehet nyomtatott fóliázott papír, karton, speciális kasírozott anyag. A könyvtestet és a fedélanyagot gerincragasztó és az oldalkenésre alkalmazott ragasztó teszi kész kiadvánnyá.

 

2. Keménytáblás könyv
A már elkészített könyvtestek egy különálló táblába kerülnek beakasztásra. A tábla három fő eleme a borítóanyag, mely lehet nyomtatott, fóliázott, bőr, műbőr, különböző minőségű kasírozott anyag, kreatív anyag…stb. Ezenkívül még a táblalemez, valamint a gerinclemez. A gerinclemez vastagsága határozza meg, hogy a készülő kiadvány egyenes,- vagy gömbölyű gerincű lesz. A könyvtábla három fő alkotórészét egy speciálisan erre a célra alkalmazott ragasztó enyv (bőrenyv) alkalmazásával tudjuk összeállítani.


A keménytábla felépítését a következő ábra jól szemlélteti:

A kész könyvtesteket egy előre elkészített (bígelt, ragasztott, hajtogatott) borítóba akasztjuk be. A technológia lényege, hogy a borító egy speciális célgép segítségével készül el. Minden további műveletsor megegyezik a keménytáblás kiadványok gyártásával. Itt fontos megjegyezni, hogy az ideális táblaanyag alapját 250-270 g/m2–nél nehezebb, jó kifekvési tulajdonsággal rendelkező kartonok adják. Vannak speciálisan erre a célra kifejlesztett borítóanyagok is.

 

Ezek fő tulajdonsága a fizikai behatásokkal szembeni ellenállás, kevésbé sérülékenyek, ugyanakkor kiválóan feldolgozhatóak.
Ezen anyagok alapja alappapírra kasírozott műanyagréteg. A flexibilis megoldással készítendő könyvek ára a keménytáblás és a ragasztókötéssel készítendő könyvek árai között helyezkednek el. Lényeges szempont a végterméket figyelembe véve, hogy az elkészült könyvtest tömege alulmarad a táblalemezekkel és gerinclemezekkel terhelt keménytáblás könyvekétől. Esztétikai szempontból a kész könyv felveszi a versenyt a keménytáblás változattal.

 

4. Irkafűzés, hernyófűzés
A meghajtogatott ívekre borítóanyag kerül, és igénytől függően 2-4 helyen gerincben tűződróttal látjuk el. Mely lehet hagyományos tűződrót, valamint omega kapocs is. A késztermék minőségét és tartósságát a tűződrót vastagsága és hossza határozza meg. A leggyakrabban alkalmazott tűződrótok 0,5-0,7-0,9 mm vastagságban érhetőek el. Általános hibalehetőségek a nagyüzemi gyártás során, ezek megelőzése megrendelői szempontból


Tanácsok-, egy megrendelés során mire figyeljen egy megrendelő A könyvgyártási folyamatok követése nagy odafigyelést igényelnek a kiadói, megrendelői szemszögből is. A formakészítési hibák nagy része egyszerűen elkerülhető, amennyiben a megrendelő a nyomda által kiadott előkészítési leírásnak megfelelően készíti el a digitális állománysorozatát. Napjainkban a nyomdai Prepress (előkészítési) rendszerek sokfélesége miatt szükséges egy korrekt formakészítési leírás elkészítése. Ennek a leírásnak egzakt módon részleteznie kell minden olyan információt, amelyek alapján a megrendelők pontos útmutatást kapnak a digitális anyagaik leadása tekintetében.

 

A hibák minimalizálása végett egy leendő könyv digitális állományáról készített imposition (kilövéshelyes) proof elkészítésével sok hiba kiszűrhető. Ez a proof nemcsak a jóváhagyást segíti, hanem azonnal láthatóvá válnak a könyv oldalai, sorrendben. Ellenőrizni lehet a grafikákat, kifutó képeket, margóviszonyokat, a könyv egészét. Emellett a nyomda a készülő kiadványról színhelyesen nyomtatott proofokat is csinálhat, ezzel lehetővé téve a megrendelőnek a kiadvány valós színvilágának a jóváhagyását.

 

A nyomtatási folyamatok alapja a Prepress részleg által feldolgozott digitális állományok kezelése, nyomóformára kerülése. Napjaink minőségorientált rendszerei nagyfokú műszaki tudással felszerelt mérőberendezéseket vezettek be a magyar nyomdaiparba is. Külön Standardokat megfogalmazva a nyomtatás műveleteire. Ezen szabványrendszerek a formakészítés-nyomtatás területeinek hatékonyabb együttműködését, „hibák” nélküli együttműködését eredményezte. Ezen két nagy műveleti területen minden adat-, érték mérhető, visszakereshető, reprodukálható. A digitális anyagok bontásából származó hibák a nyomtatáskor szinte azonnal jelentkeznek.

 

A legfontosabb mégis a könyv alkatrészeinek az egységes szálirányára figyelni. A szálirány nemcsak a nyomtathatósági tulajdonságokat (papírfutás, passzer, soregyen) befolyásolja, hanem a következő-, kötészeti műveleteknél is jelenhet problémákat. A nyomtatás elkészülésével a megrendelő szemleívet kérhet a kötészeti feldolgozások megkezdése előtt, jóváhagyás céljából.
A kötészeti feldolgozásnál a szálirányok egységesítése mellett a legfontosabb a kifutó grafikák pontos helyzete, hiszen mint minden technológiánál itt is vannak margók, feldolgozási meghagyások. A kötészeti technológiáknál a legérzékenyebb terület a kiadvány borítójának, táblájának az elkészítése. Ezen alkatrészeknél a grafikákat úgy kell megcsinálni, hogy a kifutók, nyílásban található grafikák, gerincig befutó, átfutó grafikák ne okozzanak gondot a gépi feldolgozáskor. Célszerű minden kötészeti kiviteli technológia esetén a kiadvány eredeti belív papírjából modellt, makett könyvet csináltatni a nyomdával.

 

Ezen könyv lehetővé teszi, hogy a még „bizonytalan” grafikai állományokat pontosítsuk. A legfontosabb megrendelői feladat, hogy a készülő kiadványt folyamatosan, minden a nyomda által meghatározott folyamatban jóváhagyja. Ez a jóváhagyás a könyv minden alkatrészére vonatkozik. A megrendelő ezen jóváhagyásokkal egy gyártásközi ellenőrzést is végez.